mhi - چرا و چگونه برای موفقیت در کسب و کارمان از مشاور استفاده کنیم ؟ |همکاری با مشاوران، توسعه روابطی مهم برای ارتقای کسب کار

چرا و چگونه برای موفقیت در کسب و کارمان از مشاور استفاده کنیم ؟ |همکاری با مشاوران، توسعه روابطی مهم برای ارتقای کسب کار

موفقیت شغلی تنها به آنچه که می دانید و آنچه که باید بدانید، بستگی ندارد. این موفقیت به توانایی شما برای یادگیری سریع قوانین و مقررات، نوشته شده و یا نانوشته ، مسیرهای موجود برای نیل به پیشرفتی سریع و روشهای مواجه با شرایط بحرانی و استرس زا نیز بستگی دارد.  مشاور فردی است که تعهد دارد به شما کمک کند تا در مسیر موفقیت گام بردارید و بتوانید گامهایی آگاهانه را در آینده بردارید. او باید بتواند راهنمایی هایی منطقی را در مورد بحرانها و تصمیمات مهم ارایه نماید. 

همکاری با مشاوران : توسعه روابطی مهم با افرادی قدرتمند

موفقیت شغلی تنها به آنچه که می دانید و آنچه که باید بدانید، بستگی ندارد. این موفقیت به توانایی شما برای یادگیری سریع قوانین و مقررات، نوشته شده و یا نانوشته ، مسیرهای موجود برای نیل به پیشرفتی سریع و روشهای مواجه با شرایط بحرانی و استرس زا نیز بستگی دارد. 
برای شرایط حادتر در زندگی، شما نیازمند فردی مجربتر از خودتان هستید که می تواند ابهامات موجود در شغلتان را به خوبی به شما گوشزد کند. البته همیشه رفتن به سراغ مدیر یا فردی دیگر در بخشی، که در آن کار می کنید، گزینه مناسبی نیست. اینجا است که شما به یک مشاور نیاز پیدا می کنید. 

 مشاور در کسب و کار می تواند مسیر پیشرفت را برای شما هموار کند، چرا که مشاوران به دلیل تجربه و دانشی که در این زمینه دارند، می توانند مسیر را به درستی ببینند. تجارت و موفقیت در فضای کنونی کسب و کار، می تواند شما را با چالش های جدی و غیر قابل بازگشت مواجه کند. 
مشاور فردی است که تعهد دارد به شما کمک کند تا در مسیر موفقیت گام بردارید و بتوانید گامهایی آگاهانه را در آینده بردارید. او باید بتواند راهنمایی هایی منطقی را در مورد بحرانها و تصمیمات مهم ارایه نماید. 

نکات زیر، پرسشهایی مهم هستند که وقتی از مشاور به عنوان یک ابزار مهم در مسیر شغلی خود استفاده می کنید، باید از

خودتان بپرسید :

 •    چگونه یک مشاور می تواند به موفقیت شغلی من کمک کند؟
 •    آیا من باید در قبال عملکرد و اهداف بلند مدت کارم، فقط به راهنماییهای مدیرم وابسته باشم؟
 •    چگونه می توانم مطمئن باشم که مشاوری خوب را برگزیده ام؟
 •     اگر شرکت من یک برنامه رسمی انتخاب مشاور را ارایه نکند، من چه باید بکنم؟ آیا گزینه های دیگری دارم؟
 •     در چه مقطعی از کسب و کارم، خودم می توانم یک مشاور باشم؟

پرسشهای اساسی برای دریافت مشاوره


آیا می توانم مطمئن باشم آنچه را که به مشاورم می گویم، محرمانه باقی خواهد ماند؟

شما باید قادر به انجام این کار باشید. آیا به غیر از مدیرتان کس دیگری را دارید که برای پرسیدن تمام سوالهای خود از او یاری بگیرید؟ یک رابطه ایده آل با مشاور، مبتنی بر اعتماد و ارتباطی دو جانبه است. 

اگر کسی در کسب و کارم ( شرکت، سازمان و ... )  نباشد که من نتوانم برای راهنماییهای او ارزش خاصی قایل شوم، وضعیت

چگونه خواهد بود؟

مشاور شما می تواند از جای دیگری بیاید : کسب و کار شما، اتحادیه بازرگانی شما، دانشگاهتان و یا .... ،شما می توانید بیش از یک مشاور داشته باشید. مهم نیست که آنها از کجا می آیند. انسان در زندگی امروزه نمی تواند در همه ی امور صاحب نظر و متخصص باشد، بنابر این یکی از بهترین راهکارها در این زمینه بکارگیری مشاور است. مهم این است که آنها دارای نگرش و تجربه ای هستند که برای شما ارزشمند است. 

آیا باید برای این خدمات پول بپردازم؟

خیر. معمولاً برای پاسخ دادن به چنین پرسشهایی پول دریافت نمی شود. افرادی که به پیشرفتها و موفقیتهای خوبی در دوران شغلی خود دست یافته اند، یک شیوه حرفهای خوب را در کمک به دیگرانی می دانند که قصد دارند در آینده جا،  پای آنها بگذارند. 

آیا من هم می توانم به یک مشاور تبدیل شوم؟

بله. شما در دوران کودکی بارها ایستاده اید و افتاده اید تا راه رفتن را آموختید. اگرچه ممکن است رده سازمانی شما آنقدر بالا نباشد که شما رسماً یک مشاور تلقی شوید، اما شما می توانید در هر زمانی که بخواهید دیگران را راهنمایی کرده و اطلاعات خود را در اختیار آنان قرار دهید. بسیاری از کسب و کارها، مشاوره را معیاری مهم در قبال رهبری می دانند. در حالی که شما این کار را از روی محبت و مهربانی خود انجام می دهید، دیگران از سخنان شما یادداشت برداشته و در بلند مدت از آنها در دوران شغلی خود بهره خواهند برد.

چگونه همکاری با مشاور را عملی سازیم ؟

مشخص نمایید از ارتباط خود با مشاور دنبال چه هدفی هستید

 • آیا به دنبال راهنمایی برای ایجاد یک دوران شغلی در یک سازمان خاص هستید؟
 • آیا به دنبال کمک برای توسعه مهارتهای حرفه ای خود هستید؟
 • آیا به دنبال ورود به مدارهای ظاهراً بسته افراد قدرتمند هستید؟

پاسخ این پرسشها به شما کمک می کند تا یک مشاور را از درون کسب وکار خود یا از یک کسب وکار دیگری تعیین نمایید. 

ارزیابی کنید که شما چه چیزهایی را همراه خود خواهید آورد

 • آیا متعهد هستید تا حرفه و شغل خود را توسعه دهید؟
 • آیا مشاور از زمان و انرژی که شما سرمایه گذاری کرده اید، راضی است؟
 • آیا شما به دقت به دیدگاههای کارشناسی او توجه می کنید و راهنماییهای او را پیگیری می نمایید؟ یا اینکه در برابر راهنماییهای او مقاومت می کنید؟

به دنبال داوطلبان مختلف باشید

به افراد بگویید که در جستجوی یک مشاور در حوزه ای خاص از زندگی خویش هستید و از آنان بخواهید شما را راهنمایی کنند. می توانید از مدیرتان نیز کمک بگیرید، اما مراقب باشید مشاوری که او معرفی می کند یک دوست خانوادگی یا همبازی او در یک باشگاه ورزشی نباشد. 
ببینید آیا یک برنامه خاص مشاوره با حمایت شرکتتان اجرا می شود یا خیر و به سازمانتان نشان دهید که علاقه دارید در چنین برنامه ای شرکت کنید. شرایط انتخاب مشاور، در هر کسب کاری متفاوت با کسب و کار دیگر است. اگر مشاوران داخلی را قبول ندارید به دنبال مشاوران دیگر کسب کارها باشید .

با داوطلبان مصاحبه کنید

شما نمی توانید اولین داوطلبی را که دیدید، انتخاب کنید. رابطه شما با مشاورتان، یک ارتباط شغلی و کاری است. شما باید دارای عقاید و ارزشهای مشترکی در قبال رسیدن به موفقیت باشید. بدون هیچ استرسی با داوطلب مصاحبه کنید. مصاحبه باید دارای فشار و استرس اندکی باشد. اگر این کار درست انجام شود، تا حد زیادی در وقت شما در ادامه این راه صرفه جویی خواهد شد. 

قوانینی مشخص را تدوین کنید

 • قرار است شما و مشاورتان چند وقت یکبار همدیگر را ملاقات کنید؟
 • آیا باید با مشاور در محل کارش یا در منزل وی تماس بگیرید؟
 • مشاور برای آغاز کارش، باید در چه زمینه-هایی به شما اعتماد کند؟
 • هر چند وقت یکبار تمایل دارید تا رابطه خود را ارزیابی کنید؟
 • چگونه از عهده اختلافات برمی آیید؟

پاره ای از مواردی که مشاور می تواند به شما راهنمایی ارائه دهد:

 • چگونه می توان  تصمیمات مهمی اتخاذ کرد و از رقبا پیشی گرفت؟
 •  چه راهبردهایی (استراتژی هایی) می تواند سهم بازار را به نفع کسب و کار شما افزایش دهد؟
 • چگونه می توان، وفاداری مشتریان و یا  رتبه برند  را افزایش داد ؟
 • چگونه و با چه روش هایی می توان بازاریابی کرد؟
 • چه مکان هایی برای تبلیغات مناسب است و چه میزان تبلیغات برای کسب و کار مفید است؟
 • چه راهکارهایی به افزایش درآمد منجر می شود ؟
 • چگونه می توان از بحرانها و چالشها جهت بهبود کسب و کار بهره برد ؟

خودتان را یک مشاور قلمداد کنید

مشاور بودن شیوه ای جذاب در ایجاد دوران شغلی و تخصص شما است. این امر می تواند شما را با عقاید و شیوه های تازه در نگریستن به مشکلات قدیمی آشنا کند. این شیوه ای عالی برای برقراری ارتباط است. همچنان که مراجعان شما در کارشان پیشرفت می کنند، ارتباطات و تأثیرگذاری شما نیز توسعه می یابد. 

اشتباهات رایج در خصوص مشاور

شما مدیرتان را به عنوان مشاور انتخاب می کنید

اجتناب از این اشتباه ساده است: این کار را انجام ندهید. البته ممکن است رییس شما از اینکه شما فرد دیگری را انتخاب کنید، ناراحت شود اما با دقت برای او توضیح دهید که استفاده از یک مشاور خارج از کسب و کار، می تواند کارآمدتر از یک مشاور درون کسب و کار باشد. 

شما و مشاورتان از عدم پیشرفت در کار خسته می شوید

در گفتگوهای اولیه، مطمئن شوید که هر دو دارای اهدافی مشترک برای ایجاد چنین ارتباطی هستید. توضیح دهید که انتظار دارید پروژه هایتان با چه سرعتی انجام شوند و چه نوع سیستم گزارش دهی برای هر دوی شما مناسب است. 

رخ دادن سوءتفاهم ها

در چنین شرایطی، لازم است بدانید که هر دو طرف محق هستند تا آزادانه سخن بگویند اما این امر باید همواره در راستای کمک به رشد کسب و کارتان باشد: مشاوره باید فرآیندی مثبت باشد. این امر به ویژه در روابط میان دو جنس یا دو نژاد مختلف از اهمیت بسزایی برخوردار است. 
اگر مشاورتان با شما هم عقیده است که برای فردی مانند شما، موانع زیادی بر سر نیل به موفقیت وجود دارد، تلاش کنید به کمک استراتژیهای مناسب بر این موانع فایق آیید. بدین ترتیب مانع از خستگی خود و مشاور می شوید. اگر مشاور شما از کمک به شما برای غلبه بر این موانع شانه خالی می کند، باید به دنبال مشاور دیگری باشید. 

برای اطلاعات بیشتر به مقالات ذیل مراجعه نمایید : 

1 .  گزیده های کوتاه کاربردی برای مدیریتی موفق | رهبران کارآمد چگونه می اندیشند و اقدام می کنند ؟

2 .   چگونه از فن آوری اطلاعات برای ارتقای کسب وکارمان استفاده کنیم ؟ |کسب مهارت در سه دنیای فن آوری اطلاعات

3 .   چرا یافتن و حفظ بهترین استعدادها مهم است ؟ | چالشها و مزایا بکارگیری بهترین استعدادها

4 .  چگونه عملکرد آموزشی را ارزیابی کنیم ؟

5 .  ایجاد سیستم سنجش عملکرد | بایدها و نبایدها برای اجرای سیستم سنجش عملکرد

کتاب در این زمینه :
راهنمای مشاوران: تسهیل در روابط کارآمد آموزشی»، لوئیس زاکاری ، 

یک سخن، یک درس :

«رهبری یک تاثیرگذاری درونی است که از طریق یک فرآیند ارتباطی و برای نیل به هدف یا اهداف خاص رخ می دهد.» لیونل بیولیو 

«رهبری، در قبال یک مسیر است ....... رهبری باید بداند که گام بعدی چیست.» جان آدیر 
 

نظرات
دیدگاه ارسال کنید