mhi - پنج توصیه بیل گیتس برای موفقیت در کسب کار را جدی بگیریم

پنج توصیه بیل گیتس برای موفقیت در کسب کار را جدی بگیریم

گیتس می گوید :  سخت اعتقاد دارم ، اگر شرکتها به کارکنان خود آگاهی و اختیار لازم و ابزار بکارگیری آنها را بدهند دستاوردهای شگفت انگیز و آفرینش های چشمگیری از آن جوانه خواهد زد . گیتس در اين زمينه به مدیران هشدار می دهد:"به همه کسب و کارها هشدار می دهم که  حتی اگر تاکنون در صنعت  خود بی رقیب هستند ، ممکن است به زودی مورد هجوم بازیگران داد و ستد اینترنتی قرار بگیرند ". گیتس می گوید ، در هر کسب و کاری نخستین باشید و پیش از دیگران به بازار وارد شوید تا موقعیت رقابتی شرکت را بهبود بخشید .

پنج توصیه  یکی از ثروتمندترین مردان جهان برای موفقیت در کسب و کار 


در این نوشتار بر آنیم تا به توصیه های بیل گیتس برای موفقیت درکسب وکار بپردازيم و با شیوه کسب و کار و رازهای موفقیت وی آشنا شويم  .


بیل گیتس، با ايجاد دگرگونی درمایکروسافت و تبدیل آن به صنعت کامپیوتر یک بازیگر مهم تبدیل شد،  وی توانست اين تفكر را رايج سازد كه برای ایجاد زمينه رشد خیلی زیاد ،بايد استاندارد هاي مشخصي در اين صنعت ایجاد شود . او همچنین می دانست داشتن قدرت در صنعت کامپیوتر ،امكان بالقوه اي براي اوج گرفتن در دنياي تجارت و خدمات است  .


ثروت گیتس به اندازه ای است که خارج از درک ما است .البته  این واقعيت ،هم مایه رشک ما است و هم کنجکاوی ما را بر می انگیزد .اما آنچه مهم است  شیوه کسب و کار گیتس است .گیتس در اين زمينه به مدیران هشدار می دهد:"به همه کسب و کارها هشدار می دهم که  حتی اگر تاکنون در صنعت  خود بی رقیب هستند ، ممکن است به زودی مورد هجوم بازیگران داد و ستد اینترنتی قرار بگیرند ". در واقع ،گیتس یکی از پدیده های قرن بیستم است ،  که طلوع برق آسای وی همراه با شهرت و اقبالش ، موید ظهور یک نظم جديد درتجارت جهانی است .گیتس در شیوه کسب و کار خود به مدیران توصیه می کند که با "الگوی زندگی اینترنتی" آشنا شوند: "دستهای خود را بکار اندازید بایستی با پست الکترونیک ، فضای مجازی و دیگر ابزار دیجیتال  کار کنید و با روش کا ر آنها خوب آشنا شوید .باید به چشم ببینید که سایت اینترنتی رقیبان چگونه است .بایستی جزو  کاربران اینترنت شويد ، چندین کتاب در این زمینه بخوانید و سفر با شبکه جهانی را آغاز کنید "


توصیه اول : جریان اطلاعات را خون زندگی بخش بدانید

گیتس عقیده دارد که شایسته ترین راه شاخص نمودن شرکت در میان رقیبان و بهترین راه پیش افتادن از دیگران ، بهره برداری کار آمد از اطلاعات است .او معتقد است  چگونگی و روش گرد آوری مدیریت و کاربرد اطلاعات است که سر نوشت برد و یا باخت ما را رقم می زند . به نظر گیتس برندگان آنهایی خواهند بود که با ايجاد یک دستگاه عصبی دیجیتالی سراسری ، جریان اطلاعات را در میان همکاران و مشترکهای وابسته به خود ، ساده و روان نمایند و در سایه آن به بهینه سازی و یادگیری پیوسته بپردازند .

گیتس برای روان ساختن جریان پیوسته اطلاعات در سازمانها، دوازده اصل بنیادین را بر می شمارد :

1.    در بحث ارتباطات ، برفضای مجازی بویژه  پست الکترونیک  پا فشاری کنید زیرا می توانید در برابر خبرهای تازه ،با شتاب لازم واکنش نشان دهید 

2.    داده ها و اطلاعات فروش را همواره به صورت دو خط موازي بر نمایشگر رایانه بررسی کنید تا به آسانی به سهم و روند بازار آگاه شوید .به روند کلی و همچنین خدمات موردی مشتریان توجه نمایید 

3.    در تجزیه و تحلیل وضع  کسب وکار ، از رایانه شخصی بهره بگیرید و کارکنان فرهیخته را در بخشهای نیازمند به سطح فکری بالا در زمینه تولید ، خدمات  و سود آوری بگمارید .

4.    به یاری ابزار دیجیتالی ، تیمهای نمادین (مجازی ) فراسازمانی بیافرینید تا اعضا بتوانند به سرعت آگاهیهای همدیگر را در سراسر جهان افزایش دهند. 

5.    همه فرآیندهای کاغذی را به دیجیتالی تبدیل کنید و تنگناهای اداری را برطرف نمایید .در اين صورت  کارکنان فرهیخته برای وظیفه های مهمتر آزاد می شوند .

6.    با بکارگیری ابزار دیجیتالی از فعالیتهای تک – وظیفه ای بکاهید و یا آنها را به فعالیتهای ارزش افزا تبدیل کنید ، تا مهارتهای کارکنان فرهیخته را خوب بکار گیرید .

7.  جریان باز خورد دیجیتالی بوجود آورید تا به افزایش کارآیی فعالیتهای کمی و کیفیت کالاها و خدمات بیفزاید .بایستی همه کارکنان به آسانی بتوانند  رعایت معیارها و استانداردهای اصلی پیگیری کنند .

8.    نظام دیجیتالی را برای انتقال دیدگاهها و شکایتها ی مشتریان به کارکنانی که مسئولیت و توان بهسازی فرآورده ها را دارند بکار گیرید 


9.    به یاری ارتباطات دیجیتالی طبیعت و چگونگی مرزها و پیرامون کسب و کار خود را دوباره بررسی کرده و خوب بشناسید .با دریافت اخطارهای ناشی از دگرگونی وضع مشتریان، سازمان را بزرگ تر و مهم تر/یا کوچک تر و خودمانی تر ( صمیمی ترو نزدیکتر به هر مشتری )  کنید .

10.    اطلاعات بازرگانی را با شتاب انتفال دهید .با بکارگیری روش جابجایی دیجیتالی ،چرخه داد و ستد اسناد را با تامین کنندگان و شریکان کوتاه کنید و در همه موارد به هنگام باشید .

11.    فرآورده ها  ( کالا / خدمات ) را با کمک روشهای دیجیتالی به مشتریان برسانید و دست واسطه ها را کوتاه کنید .چنانچه کسب و کار شما  جنبه واسطه گری دارد با بکارگیری ابزار دیجیتالی، ارزش و اهمیت داد و ستد را در نزد مشتر ی بالا ببرید .

12.    با کمک ابزار دیجیتالی مشتریان را در حل مشکلات خود راهنمایی کنید .دیدارهای   حضوری را به پاسخگویی به نیازمندیهای پبچیده و پر ارزش مشتریان اختصاص دهید .

توصیه دوم : بازرگانی اینترنت را بشناسید و بکار گیرید .


گیتس می گوید که شرکتها و سازمانهای تجاری ، ابزارهای دیجیتالی را به خدمت خواهند گرفت چرا که تصمیم گیری های پر شتاب ،واکنشهای کارآمد و تماسهای بی واسطه با مشتریان از ویژگیهای شرکتها و سازمانهای سده بیست و یکم است که در آنها بسیاری از داد و ستد ها به صورت خود خدمتی ( سلف سرویس ) دیجیتالی درخواهند آمد، واسطه ها یا به فعالیتهای ارزش آفرین رو خواهند آورد و یا میدان را خالی خواهند کرد و واحد خدمات مشتریان پیشاهنگ فعالیتها ی ارزش افزا در هر کسب و کاری خواهد شد .بنابر این تیم مدیریت یک شرکت و یا سازمان تجاری باید خود را با اینترنت آشنا کرده و زمانی را صرف آماده ساختن نظريه اي در باره آینده و دگرگونیهای رخ داده در کسب و کار کند و راههای اجراي  چنین دیدگاهی را با گروه  فناوری اطلاعات شرکت در میان بگذارد .

گیتس عقیده دارد ، اینترنت با ارتباط دادن مستقیم خریداران و فروشندگان ،راه رسیدن به سرمایه داری بی دردسر را هموار خواهد ساخت و با کاستن ازهزینه های داد و ستد واسطه را ازمیان خواهد برد .تنها دسته کوچکی ار دارندگان کسب و کارها با برگزیدن قیمتهای بسیار پایین به پیروزی خواهند رسید و بسیاری دیگر باید راهبرد خدمت بهتر به مشتریان را پیشه کنند .

پس با توجه به نظر گیتس ، اگر بخواهیم ، برای موفقیت سازمان به کارهای خدماتی سرگرم شویم ،باید کارکنان فرهیخته را به  ابزار دیجیتالی اطلاعات مجهز کنیم تا بتوانند با مشتریان ارتباط برقرار نمایند .

بیل گیتس می گوید ، برای بهره گیری از توانمندیهای بی مانند اینترنت د ر افزایش پیوند دو سویه با مشتریان ،باید یک سایت در شبکه جهانی برپا سازیم که این امر خود نیازمند  پشتیبانی بی دریغ مدیریت ارشد و شناخت ایشان از فناوری اینترنتی می باشد .به نظر گیتس یک شبکه خوب جهانی می تواند فروشندگان را به مشاوران مشتری تبدیل کند .ضمن اينكه  بخش بزرگی از ارتباط  دو سویه اینترنتی با مشتریان مربوط به عرضه خدمات و پشتیانی از فعالیت ایشان است .

چنانچه کیفیت خدمات پایین باشد موجب بدنامی گسترده و شکست می شود زیرا گستره اینترنت براي پيدا كردن فروشنده وسيع است بنابر این باید نظام دیجیتالی شرکت و سازمان تجاری ما توان عرضه خدمات ویژه شخصی به مشتریان را داشته باشد .این فرصت را فراهم کند که اطلاعات را جانشین دارایی های عینی نماید و  زیر بنای نظام دیجیتالی شما، کاربرد ابزار صوتی ، تصویری را  ممکن سازد.

گیتس توصیه می کند که ما با الگوی تار عنکبوتی سازگار شویم که در آن همه واحدهاي  شبکه جهانی از راه اینترنت به  هم پیوند می خورند. در الگوی زندگی تار عنکبوتی گیتس ، حرکت د رشبکه اینترنت همانند حرکت عنکبوت در تور خود است که می تواند در همه جهات و با شتاب حرکت کند .
بنابراین ما باید ارتباط دو سویه با مشتریان خود را به کمک اینترنت از همین امروز آغاز کنیم و ابزارها و نظامهای دیجیتالی را كه مشتریان هنگام روی آوردن از نظام سنتی به الگوی اینترنتی به انها نیاز دارند، فراهم  کنیم .

به نظر گیتس فناوری الگوی تار عنکبوتی ایجاب می کند که  ما با افراد حرفه ای برون سازمانی مانند وکیلان دادگستری و حسابداران ارتباط مستقیم و پیوسته داشته باشیم . همچنین دراین نظام دیجیتالی بايد بیشتر به کارهای اصلی و ویژه سازمان بپردازیم و بقیه کارها را به پیمانکار بدهیم .
گیتس می گوید که در هر کسب و کاری نخستین باشید و پیش از دیگران به بازار وارد شوید تا موقعیت رقابتی شرکت را بهبود بخشید .اما نکته ای که گیتس در این میان مطرح می کند این است که شتاب و نخستین بودن در کسب و کار بیشتر فرهنگی است تا فنی ، یعنی باید دست اندر کاران را قانع کنیم که ادامه کار پیروزمندانه سازمان در گرو حرکت پر شتاب همگانی است .گیتس در همین خصوص توصیه می کند که برای رسیدن به برگشت سریع سرمایه ، کیفیت برتر و بهای ارزان فرآورده ها، از جریان روان داده های دیجیتالی استفاده کنیم و در میان سازندگان ، تامین کنندگان ، بخش فروش و دیگر فعالیتها ...ارتباط الکترونیک  برقرار سازیم تا برنامه ریزی را هر چه سنجیده تر كنيم  و به تغییرات پیش آمده در تولید ، در همان نوبت هشت ساعته کاری ، واکنش نشان دهيم  .

توصیه سوم : دانش و آگاهی را به خدمت اندیشه های راهبردی در آورید 

توصیه سوم بیل گیتس ، برای موفقیت در کسب و کار این است که دانش و آگاهی را به خدمت اندیشه های راهبردی در آوریم .

گيتس برای این منظور ، رعایت نکات زیر را ضروری می داند :

1.    خبرهای ناگوار را با شتاب پخش کنید .

گیتس عقیده دارد که یکی از ویژگیها ی هر مدیر خوب این است که بتواند به جای انکار خبرهای بد ، با آنها کنار بیاید .بنابر اين مدیران عامل باید خبرهای بد را جستجو و پذیرش کنند و سازمان را به پاسخگویی مناسب  تشویق کنند . به این مهم اطمینان داشته باشيد که خبرهای بد نیز همانند خبرهای خوش در مدیریت خریدار دارد . همچنین به نظر گیتس توانایی یک شرکت در میدان رقابت به توان پاسخگویی آن شرکت در برابر رخدادهای برنامه ریزی نشده ( خوب یا بد ) بستگی دارد . گیتس توصیه می کند  اشتباهات ارزشمند و تجربه های شکست خورده در راهی درست  را ارج بنهیم و به آنها پاداش دهیم .
گیتس در برخورد با خبرهای ناگوار توصیه می نماید که نظامهای دیجیتالی را در سراسر سازمان به وجود آوریم تا به ما در شناخت ابعاد گوناگون رخدادهای بد در سراسر سازمان کمک کند .این نظام دیجیتالی باید ما را در گردآوری داده های مورد نیاز و تشکیل تیمهای مشکل گشا یاری رساند .همچنین گیتس توصیه می کند که از افرادی در واحدهای مختلف و نقاط جغرافیایی دور از هم ، تیمهای نمادین ( مجازی ) تشکیل دهیم تا درمواقع  بحراني  به کمک مدیریت بشتابند .

2.    خبرهای بد رابه پيامدهاي  خوب تبدیل کنید

گیتس عقیده دارد که برای موفقیت در کسب  و کار باید به پیشواز خبرهای بد برویم تا جاهایی را که نیاز به بهسازی دارند بشناسیم و خبرهای بد را به پیامدهای خوب تبدیل کنیم .گیتس برای موفقیت در این امر توصیه می کند که ناخشنودترین مشتریان را به عنوان بزرگترین منبع یادگیری مدیریت در یابیم و در کسب و کار خود ساختار و سیاستها یی را اجرا  کنیم که شکایتها را با شتاب و بی واسطه با راه حلها پیوند دهند .برای این منظور می توانیم یک نظام دیجیتالی را ایجاد کنیم تا بتوانیم اطلاعات باز خوردی از مشتریان را با ابزار الکترونیک دریافت و تجزیه و تحلیل کنیم تا در یابیم که آنها از ما چه می خواهند؟ این نظام دیجیتالی باید شکایتهای دریافتی از مشتریان را با شتاب به افراد مسئول برساند تا اشکالات را بر طرف سازند .همچنین این نظام دیجیتالی باید توان پاسخگویی به پرسش کنندگان را به هنگام و در زمان مناسب داشته باشد .

توصیه دیگر گیتس در این خصوص این است که پرسشهای عادی و تکراری را در سایت شبکه ای پاسخ دهیم و تلفن را برای تماسهای ضروری و دشوار نگه داریم .

   3 . از آمارهای خود آگاه باشید 

برای اینکه به اهمیت آمار در مدیریت واقف شویم به این سخن ویلیام گرلی در کتاب بالای سر جمعیت اشاره می کنیم که می گوید: برای رسیدن به نور رستگاری ، باید اطلاعات دقیقی از سفارش خریدهای همه مشتریان ( تازه و قدیمی ) و هرگونه اموال شرکت ( ثابت و عینی و موجودیهای گوناگون ) داشته باشید .چگونه می توانید چنین کنید ؟ فناوری اطلاعات و بکارگیری شجاعانه  آن ، چنین امکانی را برای شما فراهم می آورد 

گیتس نیز عقیده دارد که آگاهی از اعداد و تحلیل و فهم آنها بنیان شناخت هر کسب و کار است و می گوید : آگاهی به عدد و رقمهای سازمان ، مهم  تراز کردن ماهانه دفترهای حسابداری است .این داده ها در بازاریابی و سامان دادن به امور هم به درد می خورند . عددها بر کاغذ حالت ایستا و مرده دارند اما داده ها ی دیجیتالی ترغيب كننده اندیشیدن و حرکت هستند .آمار و عددهای درست و تازه ما را به پاسخگویی به هنگام به مشتریان و شریکان وا می دارند .بنابراین گیتس توصیه می کند که نظام دیجیتالی که ما در سازمان به وجود آورده ایم باید بتواند داده ها ی مربوط به کسب و کار را بی درنگ و از نقطه داد و ستد با مشتریان و شریکان دریافت کند . داده های متعلق به شریکان را با داده های ما یک کاسه کند و همه نیازها را برآورده سازد .

  4. انسانها را به کارهای فکری بکشانید

گیتس می گوید که باید نرم افزارهای تحلیلگری را ارایه دهیم که به ما این فرصت را بدهد تا نیروی انسانی ارزشمند خود را از گرد آوری اطلاعات رهانیده و به فعالیتهای ارزش آفرین بگماريم  ، تا این نیروها بازده شگرفی داشته باشند. تجزیه و تحلیل های نرم افزاری خود را باید ابتدا در جاهایی بکار بگیریم که نتیجه های مشخص ببار آورند و حرکت را از بازاریابی وتبلیغات توده وار و همگانی به سوی تبلیغات هدفدار و بر روی گروهی مشخص آغاز کرده و ادامه دهیم .برای رسیدن به این اهداف گیتس توصیه می کند که نظام دیجیتالی ما باید توان تجزیه و تحلیل پیچیده الگوهای خرید مشتریان را داشته باشد ، به گونه ای که بتواند در به نتیجه رساندن خدمات ویژه فردی به مشتریان ، یاور سازمان باشد .این نظام دیجیتالی باید بتواند به کمک داده های جمعیتی ، مانند در آمدها ، گروه سنی ، توزیع جغرافیایی ، و یا آمارهای دیگر ، گروههای مشتریان سودآور و گروههای کم بازده را شناسایی کند . همچنین این نظام دیجیتالی باید بتواند این امکان را برای کارکنان فراهم کند تا آنها از کار عادی و تکراری فاصله گرفته و به فعالیتهای استثنایی بپردازند .این کارکنان  باید به آسانی به عددها و داده ها ی دیجیتالی دسترسی داشته باشند و از سر فصلها و چکیده ها به ریز داده ها بروند و داده ها را از جهت های مختلف  بررسی کنند.

    5. بهره هوشی سازمان خود را بالا ببرید

این بحث را با سخنی از جک ولش رئیس هیات مدیره جنرال الکتریک آغاز می کنیم که می گوید : توان یادگیری و به عمل د رآوردن پر شتاب آموخته ها ، بزرگترین امتیاز رقابتی را در اختیار سازمان می گذارد .

گیتس برای آنکه بهره هوشی سازمان خود را بالا ببریم ، توصیه می کند که از مدیریت دانایی استفاده کنیم ؛ یعنی اطلاعات را گردآوری و سازماندهی کرده و سپس به کاربرانی که بدان نیاز دارند، برسانیم . برای بهسازی پیوسته اطلاعات از راه تجزیه و تحلیل داده ها با دیگران همکاری داشته باشیم ، به واکنش مشتریان شتاب ببخشیم و آموزش را بی دردسر کنیم به گونه ای که به افراد این امکان ر ابدهیم تا در خانه و یا محل کارشان ، در پشت میز خود و هرگاه که برنامه هایشان اجازه دهد ، به آموختن بپردازند . باید بر روی بزرگترین دارایی یعنی افراد باهوش سرمایه گذاری کنیم و افراد هوشمند را به استخدام سازمان درآوریم .

گیتس نقش مدیر عامل را در بالا بردن بهره هوشی سازمان بسیار موثر می داند و عقیده دارد که نقش مدیرعامل د ربالا بردن بهره هوشی شرکت حکم می کند تا محیط کار را به گونه ای بیافریند  که همکاری و مشارکت در اندوخته های علمی را برای کارکنان فراهم سازد ، نقاطی را که درآنها هم اندیشی و همکاری سودمند است ، نشان دهد ؛ ابزار دیجیتالی به منظور آسان ساختن پخش مهارتها و مشارکت در دانسته ها را فراهم نماید و به کارکنان در برابر همکاریها و از خود گذشتگی هایی که برای آموزش دیگران از خود نشان می دهند ، پاداش مناسب بدهد .

   6. به یاد داشته باشید که بردهای بزرگ با خطر های بزرگ همراهند .

به نظر گیتس در آغوش کشیدن پیروزی های بزرگ ، گاهی به خطر کردنهای بزرگ نیاز دارد و باید در صنعت ، اطلاعات را جانشین موجودی انبار ها کنیم و در فعالیتهای دانش بر ، اطلاعات را در برابر خطرها قرار دهیم. گیتس در این خصوص می گوید : دور بودن از اطلاعات در میدان کارهای دانش بر ، همانند جدا کردن مغز از پیکر دانشمند فرهیخته است . بنابراین گیتس توصیه می کند که یک نظام دیجیتالی را در سازمان به وجود آوریم و این نظام را در بست دراختیا رخود قرار رهیم تا بتواند مدیریت دانایی ، عملیات سازمان و نظامهای بازرگانی را آنچنا ن به هم پیوند زند که با همدیگر یک نظام یکپارچه دیجیتالی بیافریند . این نظام دیجیتالی باید  توان آزمایش فرآورده ها بر مبنای استانداردها و پذیرش جهانی را داشته باشد و ضمن بازنگری لازم مهار کاررا از دست ندهد .

توصیه چهارم : به عملیات سازمان خرد بیفزایید

یکی دیگر از توصیه های بیل گیتس برای موفقیت در کسب و کار این است که به عملیات سازمان بینش بیفزاییم .

گیتس در این خصوص نیز رعایت موارد زیر را توصیه می کند :

 

1.  فر آیندهایی را برگزینید که به کارکنان اختیار می دهند

.
گیتس عقیده دارد ، باید به نیروی ابتکار فرد میدان داده شود و کارکنانی که نسبت به نظامهای تولید و طرز کار آنها آگاهی بیشتری دارند ، بهتر و هوشمندانه تر بکار گرفته شوند .
گیتس در این خصوص می گوید :  سخت اعتقاد دارم که اگر شرکتها به کارکنان خود آگاهی و اختیار لازم و ابزار بکارگیری آنها را بدهند دستاوردهای شگفت انگیز و آفرینشهای چشمگیری از آن جوانه خواهد زد . بنابر این باید کارکنان فرهیخته ای به کار گرفته شوند تا شغلهای وظیفه محور از میان برود و یا در فرآیندهای گسترده ای ادغام شوند . برای این منظور گیتس توصیه می کند که کارکنان خط تولید به داده های به هنگام دسترسی داشته باشند تا به کمک آنها بتوانند کیفیت فرآورده ها را بهتر کنند و نظام تولید و ساخت فرآورده ها را با دیگر نظامها یکپارچه سازند .

  2 . به یاری فناوری اطلاعات به مهندسی مجدد بپردازیم

پاول اونیل رئیس هیات مدیره و مدیر عامل الکوا  می گوید : من به فناوری اطلاعات به چشم یک نظام مستقل می نگرم . از دید من این نظام یک رهگشای پر ارزش است شاید اثرش اینست که ما را به چنین پرسشی وا می دارد ؛ چرا ، چرا ، چرا ؟

گیتس عقیده دارد ، فناوری اطلاعات عصای دست فرآیندهای کارآمد است که این فرآیندها در زمان و منابع دیگر تا ده برابر بيشتر ، صرفه جویی می کنند .گیتس می گوید ، باید همه فرآیندها را باز ارزشیابی کنیم و فرآیندهایی بیافرینیم که ساده و موثر باشند و همه مانع ها را دور بریزیم .برای حل بسیار از مشکلات باید فرآیندها را در جهت عرضه اطلاعات روان و بهینه ، از نو طراحی کنیم .شمار افراد درگیر در یک فرآیند و نیز شمار دست به دست شدن کار را کاهش دهیم تا مسایل کم و ساده شوند .باید رهبران کسب وکارها  را برای تصمیم گیری در کنار مدیران فناوری اطلاعات ، در زمینه نیازهای شرکت به کار بگیریم .
به نظر گیتس پیچیدگی سبب مرگ برنامه های مهندسی مجدد می شود ، بنابراین باید یک نظام دیجیتالی ایجاد کنیم که به رشد، پر شتاب راه حلها در بستر زمان کمک کند ، امکان پیگیری موقعيتهاي گوناگون را به کاربران بدهد ، روند پیشرفت کارها و جاهایی را که به تصمیم گیری مدیریتی نیاز هست ، نشان دهد ، یک فرآیند بزرگ را به چندین زیر مجموعه مستقل تبدیل کرده و نتیجه کار آنها را بهم ارتباط دهد تا یک نظام کار آمد بوجود آید . از یک جریان روان اطلاعات دیجیتالی برای ساده کردن سراسر فرآیند کار بهره بگیرید و با افزایش ابزارها و راه حلها ی کوچک تر و سراسر دیجیتالی ، از روی آوردن به چرخه های گسترده و دراز مدت حل مسایل خودداری کنيد .

  3. فناوری اطلاعات را منبعی راهبردی به حساب آورید

    بیل گیتس عقیده دارد مدیر عامل باید به فناوری اطلاعات به چشم منبعی راهبردی بنگرد که به افزایش درامد شرکت کمک می کند .باید مدیر عامل ،فناوری اطلاعات را نیز همپای فعالیتها ی شرکت به خوبی بشناسد و مدیر ارشد فناوری اطلاعات باید خود عنصری از گروه گسترش راهبردهای شرکت باشد تا بتواند نظام اطلاعات را در خدمت اجرای راهبردها سامان دهد .

گیتس توصیه می کند که نظام دیجیتالی ما هر ساله بخش اندکی از بودجه را صرف امور جاری و بخش بزرگ تر را در راه گسترش نظام اطلاعات و دستیابی به ابزار بهتر هزینه کند .همچنین این نظام دیجیتالی باید چند ابزار درجه یک در اختیار داشته باشد و در مواقع لزوم  ابزار هاي جديد کار  به نظام کنونی افزوده شود .

توصیه پنجم : در انتظار غیر منتظره ها باشید

جک ولش مدیر عامل شرکت جنرال الکتریک می گوید : هر دگرگونی با خود فرصتی به همراه می آورد ، بنابر این سازمانها باید یه جای رخوت ، از دگرگونی ها نیرو بگیرند .
بیل گیتس نیز از دگرگونی ها استقبال کرده و عقیده دارد که رهبران پیروزمند آنهایی هستند که به پیشواز روشهای نوین کسب و کار می روند .بنابراین گیتس توصیه می کند که برای آینده دیجیتالی محور خود را آماده سازیم تا از فناوری بالاترین بازده را بدست آوریم .

اما آنچه  گیتس بیش از همه بر روی آن تاکید دارد این است که باید بپذیریم ، در عصر دیجیتالی زندگی می کنیم تا از پیامدهای مثبت و توانمندیهای آن بهره بگیریم . گیتس  می گوید که من فردي  خوش بین هستم و به پیشرفت اعتقاد دارم . من از اینکه در چنین دوره ای از تاریخ زندگی می کنم خشنودم ؛ ابزار دوران صنعتی به کمک ماهیچه های ما آمدند ، ابزار دوران دیجیتالی میدان فعالیت و توان مغز و اندیشه ما را گسترش می دهند .بسیار خوشحالم که فرزندانم در این دوران رشد می كنند. 

بیل گیتس عقیده دارد برای آنکه بتوانیم با دگرگونی ها کنار آمده و این دگرگونی ها را به خدمت بگیریم ، باید ابزارهای دیجیتالی را برای باز آفرینی ، کار خود به خدمت بگیریم تا به یاری یک سیستم عصبی دیجیتالی، با شتاب لازم اندیشه ،به کسب و کار بپردازیم .
 


 

نظرات
دیدگاه ارسال کنید