mhi - از رهبری  در مدیریت چه می دانید ؟ بخش اول شامل ماهیت و تبیین هدف

از رهبری در مدیریت چه می دانید ؟ بخش اول شامل ماهیت و تبیین هدف

•    شفافیت در کار بدون وجود هیچ گونه ابهامی، عنصری الزامی و اساسی در تعیین اهداف مدیریت است.  •    ارتباطات، در جای جای زنجیرة مدیریت نقش دارد. ارتباطات، خون حیات بخش یک شرکت کارآمد است.  •    رهبری توسعة شخصیت افراد است و می¬توان آن را از طریق آموزش در تمام طول دوران شغلی افراد، توسعه داد. •    اعطای اختیارات باعث تشویق افراد می¬شود و بدون آن شما قادر نخواهید بود تا از توان بالقوة مدیرانتان استفاده کنید.  •    اعمال تغییر فقط به خاطر اینکه تغییری ایجاد کرده باشیم، فاجعه آمیز است. رهبران واقعی، تغییر ضروری را به مثابة یک چالش و مبنایی برای رشد و توسعه تلقی می کنند. •    شهامت اخلاقی، نقطة ثقل یک رهبر در زمان جنگ و صلح است.

رهبری

پیتر دی لا بیلیر 

خلاصه رهبری در مدیریت

•    شفافیت در کار بدون وجود هیچ گونه ابهامی، عنصری الزامی و اساسی در تعیین اهداف مدیریت است. 
•    ارتباطات، در جای جای زنجیره مدیریت نقش دارد. ارتباطات، خون حیات بخش یک شرکت کارآمد است. 
•    رهبری توسعه شخصیت افراد است و میتوان آن را از طریق آموزش در تمام طول دوران شغلی افراد، توسعه داد.
•    اعطای اختیارات باعث تشویق افراد میشود و بدون آن شما قادر نخواهید بود تا از توان بالقوه مدیرانتان استفاده کنید. 
•    اعمال تغییر فقط به خاطر اینکه تغییری ایجاد کرده باشیم، فاجعهآمیز است. رهبران واقعی، تغییر ضروری را به مثابه یک چالش و مبنایی برای رشد و توسعه تلقی میکنند.
•    شهامت اخلاقی، نقطه ثقل یک رهبر در زمان جنگ و صلح است.

مقدمه رهبری در مدیریت

رهبری نه تنها در محیط های کسب و کار تجاری (هر چند که این احتمالاً بزرگترین حوزه فعالیت برای رهبران است) بلکه در هر حوزهای از زندگی یعنی از گهواره گرفته تا گور اعمال میشود. اصول رهبری در هر فعالیتی کاربرد دارد مانند خدمات عمومی، کارهای خیریه، فعالیتهای نظامی، آموزشی، علمی و سایر حوزه ها. 

امروزی رهبری به معنای دستیابی به بهترین عملکرد افراد است – یعنی مدیریت افراد به گونه-ای که آنها در کنار هم و در مسیری که رهبر مشخص می کند، بهترین کارآیی را از خود نشان دهند. رهبری مهارتی قابل انتقال است یعنی می توان آن را آموخت. طی سی سال گذشته، این ایده با مقبولیت فراوانی روبرو شده و بسیاری از متخصصان برجسته همچون جان آدیر  و وارن بنیس  بر آن صحه گذارده اند. بر عکس، نظریه های به اصطلاح مردان کبیر رهبری که در گذشته رایج بودند، امروزه منسوخ شده اند و در جهان امروز جایگاهی ندارند. 

ماهیت رهبری

کارآمدترین نوع رهبری، سرمشق است که در ذات همگان وجود دارد. زمانی که استفاده از سنگرهای بتونی در انگلستان برای مواجهه با تهاجم آلمان فراگیر شده بود، اعلامیه ای با این مضمون منتشر شد:
هیتلر لهستان را تسخیر کرده است
هیتلر دانمارک و نروژ را تسخیر کرده است
هیتلر هلند، بلژیک و فرانسه را تسخیر کرده است
اما او نخواهد توانست سنگرهای بتونی ما را تسخیر کند
امضا سرجوخه جی. اسمیتس ، نیروی دفاعی داوطلب انگلستان
«ما هنوز هم شاهد آقایان و خانم های زیادی شبیه به سرجوخه اسمیت هستیم. مهم نیست که سطح یک فرد رییس یک اداره است یا کارمند ساده آن. او می-تواند یک رهبر باشد و در کاری که انجام می دهد، سرمشقی برای دیگران تلقی شود.»
این نقل قولی از ارتشبد لرد اسلیم  به عنوان یک رهبر بیبدیل در عرصه های سیاسی، نظامی و امور اجتماعی است که در یک برنامه رادیویی مطرح شده بود. او در سال 1947 و در شرایطی سخنرانی میکرد که انگلستان دورانی بسیار دشوار را میگذراند. وی سعی میکرد مردم را ترغیب کند تا مصایب را تحمل کرده و بر مشکلات فایق آیند.

تبیین هدف

هیچ کس نمیتواند بدون داشتن بینش و نگرشی روشن، رهبری کند. در ارتش، هر عملیاتی باید بر مبنای هدفی روشن باشد که به وضوح تبیین شده و هیچ ابهامی ندارد. من از نخستین روزهایی که وارد ارتش شدم، متوجه شدم که تبیین هدف یک امر حیاتی است که بدون آن هیچ احتمالی برای موفقیت موجود ندارد. یک عملیات کاری یا نظامی یا حتی یک گشت ساده نظامی باید دارای هدفی روشن چه به لحاظ تاکتیکی و چه به لحاظ استراتژیک باشد. همه افرادی که در یک مأموریت شرکت میکنند، باید به روشنی این هدف را درک کنند. در نخستین روزهایی که به عنوان یک کارشناس امور بانکی در بانک رابرت فلمینگ  فعالیت میکردم، جان مانسر  که به تازگی به سمت مدیر عامل منصوب شده بود، تمامی مدیران ارشد بانک را دور هم جمع کرد و به آنها گفت که هدفش تبدیل بانک فلمینگ به بزرگترین بانک انگلیس در شهر لندن و با بالاترین حقوق پرداختی به کارکنانش در عرض پنج سال است. این هدفی روشن، ساده و به دور از ابهام بود که قابل تحقق مینمود. ما میدانستیم که این امر در کوتاه مدت عملی نیست اما در پنج سال آینده تحقق این هدف میسر است لذا همگی تلاش کردیم و باعث شدیم که فروش بانک فلمینگ در سال 2000 به یکی از گرانترین خریدهای تاریخ انگلستان تبدیل شود. 

ادامه :  رهبری - آموزش، ارتباطات، اعطای اختیارات، اعمال تغییر( بخش دوم)

برای اطلاعات بیشتر به مقالات ذیل مراجعه نمایید : 

1 .   چگونه از فن آوری اطلاعات برای ارتقای کسب وکارمان استفاده کنیم ؟ |کسب مهارت در سه دنیای فن آوری اطلاعات

2 .   چگونه در شرایط نامناسب کاری، اقداماتی مناسب انجام دهیم؟ | نکاتی در خصوص فرآیند انتخاب افراد، استراتژی و فعالیت ها

3 .   توماس واتسون، کارآفرینی که کامپیوتر را از طریق آی بی ام به جهان معرفی کرد

4 .   چگونه مدیر مافوق را شریک خود بدانیم ؟ |راهکارهای عملی برای تبدیل مدیرتان به قوی ترین شریکتان

5 .   1- اول شکست ، بعد پیشرفت 2- صحبت همانند مدیری موفق 3- اقدام اثربخش هنگام ادغام 4- چگونه از تعدیل کارکنان جلوگیری کنیم ؟|گزیده

هایی از مدیریت جهان

نظرات
دیدگاه ارسال کنید