mhi - چگونه مدیر مافوق  را  شریک خود بدانیم ؟ |راهکارهای عملی برای تبدیل مدیرتان به قوی ترین شریکتان

چگونه مدیر مافوق را شریک خود بدانیم ؟ |راهکارهای عملی برای تبدیل مدیرتان به قوی ترین شریکتان

باید سعی کنید پشتیبان مدیرتان باشید تا او نیز پشتیبان شما باشد. اگر انتظار دارید مدیرتان، شریک و هم پیمان شما باشد، باید شما نیز تلاش کنید تا بهترین دارایی او باشید. افراد مافوق نيازمند کمک، فعالیت و وفاداری کارکنانشان هستند. به همین دلیل، تلاش کنید، مسئولیتی اضافی را عهده دار شوید،

مدیریت مافوق : تبدیل مدیرتان به قوی ترین شریکتان
 

آغاز سخن

کتاب طنز اسکات آدامز  به نام دیلبرت ، معروف و مشهور است، زیرا شخصیت ها و موقعیت ها، که ممکن است دربارة آنها اغراق شده باشد، همگان را به یاد نمونه های واقعی در زندگی شغلیشان می اندازند. 
نردبان های شغلی مملو از مافوق هایی همچون دیلبرت هستند که هرگز نمی توانند با تصویری از یک مدیر خوب منطبق شوند. افراد نالایق، بی صلاحیت و تشنة قدرت، در هر اندازه و شکلی دیده می شوند. گاهی اوقات آنها آنقدر غرق در کارشان هستند که توانايي یا اهداف شما را نمی بینند.

اگر احساس می کنید، به کارتان ارزشی گذارده نمی شود، یا بسیار خسته و فرسوده شده اید، این پرسش ها را از خود بپرسید :

•    هدف من در این شغل خاص چیست؟

•    سبک مدیریت مافوق من چگونه است و برنامة کاری او برای کسب وکار چیست؟

•    آیا می توانم بدون از دست دادن شأن و فکرم، در چارچوب مد نظر او کار کنم؟

•    اگر در شغلم بمانم، چگونه می توانم، به مدیرم و خودم، کمک کنم تا به موفقیت برسیم؟

•    اگر در جستجوی شغل دیگری باشم، علایق به بهترین شکل بر آورده خواهند شد؟

پرسش های مهم 

چه زمانی یک مدیر « سختگیر» به یک مدیر « فحاش » تبدیل می شود؟

بسته به سطح دید ما، تعاریف مختلفی در این زمینه وجود دارند. رفتار توام با فحاشی و بددهانی، از داد زدن تا استفاده از زبان تهدید، حرف های رکیک و حتی حملات فیزیکی را در بر می گیرد. کسب و کار شما باید رویکردهای دقیقی برای پرداختن به چنین رفتارهایی تدوین کند. اگر احساس ناامنی می کنید، سعی نمائيد خیلی سریع خود را از محیط رها سازید و تمامی وقایع را به افراد مسئول گزارش دهيد. در هیچ شرایطی، مناسب نیست آتش را با آتش جواب دهید. شما نمی خواهید وضعیت بدتر شود بهتر است آرام باشيد تا به لحاظ حقوقی و قانونی تقصیری متوجه شما نباشد. 

اگر نتوانم راه درست در پیش بگیرم، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

آرام ماندن برای مدتی طولانی، به شما این فرصت را می دهد که مهارت های خوبی در این فرآیند به کار بگیرید.

نخست باید نگرش جدید را در نظر بگیرید. سعی کنید برتر از آنان بينديشيد و نتایج تصمیمات ضعیف و معایب را بپذیرید. باید بدانید، چگونه به بهترین  شکل براي موفقيت در کنار مدیرتان باشید و به او کمک کنید به موفقیت نایل شود. اگر این کار را انجام دهید، به نتايجي دست یافته اید که می توانند برای اقدامات بعدی شما نیز بسیار با اهمیت باشند. مهم تر اینکه، توانسته اید به حس غرور و قدرت دست یابید. 

برای اینکه بتوانم شرایط را درک کرده و به موفقیت برسم، نیازمند چه مهارت هایی هستم؟ 

باید سعی کنید پشتیبان مدیرتان باشید تا او نیز پشتیبان شما باشد. اگر انتظار دارید مدیرتان، شریک و هم پیمان شما باشد، باید شما نیز تلاش کنید تا بهترین دارایی او باشید.

در ذيل مطالبي براي سهولت يادآور مي شويم :

•    نقاط ضعف مدیر خود را شناسایی كنيد و ببینید با چه مهارت هایی می توانید آنها را مرتفع سازید. سعی کنید این کار را با سخاوت و مهارت کامل انجام دهید، نه اینکه طوری رفتار کنید که مدیر بفهمد شما نقاط ضعفش را متوجه شده اید. 

•    سعی کنید نقاط ضعف و موفقیت مدیر خود را برجسته جلوه دهید. طوری که خودتان هم سود ببرید، نقاط قوت او را به اطلاع دیگران هم برسانید. 

•    داوطلبانه مشاغلی را انجام دهید که مدیرتان آنها را جزء سخت ترین کارها می داند. 

•    مدیرتان را همیشه آگاه سازید. مدیران نیازمند کمک کارمندانشان و آنچه در سازمان رخ می دهد، هستند.

عملی ساختن ، تبدیل مدیر به قوی ترین شریک


1 . نگرشی مثبت داشته باشید.

 به دست آوردن پذیرش و مقبولیت افراد مافوق کار دشواری است، مگر اینکه بتوانید یک نکتة منفی را به نکته ای مثبت تبدیل سازید. سعی کنید همواره روحیة همکاری داشته باشید. باید صادق باشید و خود را فردی کوشا نشان دهید. 
اگر دوران شغلی شما رو به پایان است، بدانید که شغل فعلی شما مسیر این پایان است. نگاه کردن به هدفی بلندمدت به شما اجازه می دهد که وظایف دشوار را در کوتاه مدت انجام دهید. 

2 . بدانید که با چه کسی سر و کار دارید و او چگونه کار می کند

ویژگی های مدیر خود ( نقاط ضعف، نقاط قوت، اولويت کاری و رویکرد او در قبال حل مسئله ) را بيابيد، زیرا این کلید موفقیت در هر کاری است. دانستن این امور به شما اجازه می دهد، روشی بهتر را به کار بگیرید.

آیا مدیر شما فردی پرخاشگر است یا منفعل؟

آیا متفکری نوآور است یا فردی محافظه کار؟

آیا همه چیز را، خود مدیریت می کند یا به دیگران هم اختیار می دهد؟

بیننده و شنونده خوبي باشید. 

3 . وظیفه شناس و حرفه ای باشید

افراد مافوق نيازمند کمک، فعالیت و وفاداری کارکنانشان هستند. به همین دلیل، تلاش کنید مسئولیتی اضافی را عهده دار شوید، اما این امر را در شغل اول خود اعمال نکنید. سعی کنید فردی باشید که دیگران برای انجام کارهایشان به او مراجعه می کنند. اگر مدیر شما در برابر تغییر مقاومت می کند، اقداماتی مناسب را پیشنهاد کنید. 

4 . به تصویری بزرگتر تمرکز کرده و نگاهی دقیق به کسب و کار داشته باشید

احتمالاً مدير شما هم مديري بالاتر دارد که باید به او گزارش دهد. شاید مدیر شما هم همان مشکلی را با فرد، مافوقش دارد که شما با فرد مافوق خود دارید. ببینید چه عوامل بیرونی و داخلی بر سطح کنترل او تأثیر گذار هستند. انجام این کار به شما اجازه می دهد تا تمرکز بهتری داشته باشید و خود را در جایگاه یک حمایت کننده از مدیرتان قرار دهید. 

5 . از طریق تلاش های فردی خویش به سازمان کمک کنید

از آنجا که سازمان ها نهادهایی اجتماعی هستند، موفقیت هر واحد وابسته به ارتباط آن با دیگر واحدها است. ارزش شما برای مديرتان و سازمان، با تلاش های شما برای ساده تر کردن زندگی دیگران افزایش می یابد. شما می توانید این کار را با استمرار كار و ارتباطات خوب، و برخوردی مناسب با همکاران و مشتریانتان انجام دهید. شبکه ای براي تعامل ميان شما و سازمان ايجاد كنيد. تلاش کنید، به عنوان یک عضو فعال شناخته شوید. 

6 . شغل خود را به محیطی بهتر منتقل کنید

اگر علیرغم تمام تلاشتان، اوضاع بر وفق مراد نیست، می توانید مکان کار خود را طبق بهترین گزینة موجود تغییر دهید. در این صورت، آن را یک شکست تلقی نکنید، مهم است که فرد بداند چه زمانی محل کارش را عوض کند و این کار را بر اساس باور و اعتقاد خود انجام دهد. در اکثر مواقع، تغییر مکان باعث پیشرفت می شود. اگر تصمیم گرفتید این کار را انجام دهید، مطمئن شويد، آن را به صورتی حرفه ای انجام می دهید. 

اشتباهات رایج در خصوص تبدیل مدیر به قوی ترین شریک


پیشرفت بیش از حد

کسانی که بیش از حد به موفقیت می رسند، می توانند تهدیدی برای مافوق خود باشند. خوب است که پیشرفت کنید اما بدانید که شما برای مافوق خود کار می کنید. اگر شما از کار فعلی خود راضی نباشید و فقط به فکر پیشرفت خویش باشید، نمی توانید در هیچ مقطعی به موفقیت برسید. 

انتقادی و طلبکارانه عمل کردن

در قلب هر مدیری، نوعی حس بدبینی نسبت به بی کفایتیش نهفته است. انتقاد بیش از حد به ویژه رو در روی افراد یا در حضور آنها، به احساس ناامنی دامن می زند. اما مافوق شما که اتفاقاً رییس شما هم هست، از قدرتش استفاده می کند تا شما تاوان انتقادهایتان را بپردازید. 
کمی از علم روان شناسی و خودشناسی استفاده کنید. انتقادهای خود را با دقت تمام مطرح کنید. اگر می خواهید در برابر کسی مقاومت کنید، در قبال اصول کاری این کار را انجام دهید نه در قبال ویژگی های فردی و شخصی. به اختیارات و توان مدیر خود احترام بگذارید حتی اگر با تصمیمات و اقدامات او مخالف هستید. به گذشتة او نیز توجه کنید. خواهان مشورت باشید. پیشنهادهایی ارایه دهید که می دانید به مدیرتان کمک می کند تا متوجه شود که شما علاقه مند به حل یک مسئله و کمک به سازمان هستید. انتظار نداشته باشید که در عرض یک شب معجزه ای رخ دهد. هر حرکتی مهم است اما یک مرتبه نمی توان در جنگ پیروز شد. 

عدم انجام تکالیف خود

امروزه، کسب و کارها، سازمان ها  و ... انتظار دارند با حداقل کارمندان، کار بیشتری انجام دهند. بنابر این، همچنان که مسئولیت های افراد افزایش یافته، مدیران مجبور هستند تا بیشتر با کارکنانشان برخورد کنند. به همین صورت، کارمندان باید مسئولیت بیشتری بپذیرند و هر روزه عملکردی مناسب داشته باشند. بخشی از این مسئولیت پذیری آن است که شما چیزی فراتر از آنچه می دانید، اطلاعات داشته باشید و بیش از آنچه که باید، اطلاعات فراهم آورید. باید حمایت خود را نشان دهید،

بهترین کاری را که هر کسی انتظار دارد انجام دهید و اعتماد مافوق خود را جلب کنید تا بتوانید به ارتقای مد نظر خویش دست یابید. شاید این یک تئوری باشد اما هرگز از حقیقت آن مطلع نخواهید شد مگر اینکه با 100 درصد توان، کارتان را انجام دهید.

برای اطلاعات بیشتر به مقالات ذیل مراجعه نمایید :

1 . چگونه شغلی همراه با عشق پیدا کنیم ؟

2 . چگونه اصول اخلاقی را در محیط کسب و کار بکار بندیم ؟ | راهکارهای عملی برای اجرای اصول اخلاقی

3 .  چه عواملی موجب موفقیت و شکل گیری تیمهای کسب وکار می شود و یا انها را از فعالیت باز می دارد ؟ |  چگونه یک تیم تشکیل دهیم ؟

4 .  چگونه کسب وکاری ناموفق را کارآمد کنیم ؟ | مهندسی مجدد سازمان، جیمز چامپی  و مایکل هامر 

5 .   چگونه کسب و کارمان را بدون زوال با موفقیت سازماندهی مجدد کنیم ؟ چهار دام ذهنی و ده قائده طلايی برای عبور از خطرات

کتاب :
«مدیریت مافوق ها: 59 روش برای توسعة رابطة شما با مدیرتان»، مایکل دابسون و دبوراه سینگر ، 
«از رییسم متنفرم! چگونه در کارتان دوام بیاورید و به جلو بروید وقتی که رییستان ظالم است.»، باب وینستین ، 

یک سخن یک درس 

«وقتی کسی کاری را که به او محول شده، انجام داد، فکر نکنید که تمام وظیفه اش را انجام داده است. اگر کسی چنین نکند، ساخته و پرداخته نمی شود. توسعه و پیشرفت ناشی از کاری استثنایی است.» اندرو کارنگی 


«روش های فکری زیادی وجود دارند. کارکنانم مرا به چشم رئیس نمی نگرند. آنها مرا دوستی قابل اعتماد می دانند.» آلبرتو جوانتورنا 

نظرات
دیدگاه ارسال کنید