mhi - عجیب ترین و متناقض ترین کارآفرین قرن بیستم | هوارد هیوز جسور و بی باک

عجیب ترین و متناقض ترین کارآفرین قرن بیستم | هوارد هیوز جسور و بی باک

هیوز که مردی بسیار پویا و پر انرژی بود، چندین کسب و کار را در حوزه های مختلف، به طور هم زمان اداره می کرد. اگر چه سر پا ماندن شرکت های متعدد هیوز تا 12 سال پس از مرگش حکایت از شخصیت برجسته و مستحکم او در ادارة فعالیت هایش دارند ، اما فراز و فرود های زندگی هیوز در مقاطعی همچنان دارای تناقضات و  ابهاماتی است .

کارآفرینی جسور و بی باک

هوارد روبارد هیوز ( پسر )

 

هوارد روبارد هیوز پسر  (1975-1905)، در خانواده ای ثروتمند متولد شد. پدر او شرکتی را تاسیس کرده بود که توانسته بود طرح جدیدی از حفاری های نفتی را ارایه کند. شرکت شارپ – هیوز تول  امنیت مالی هیوز را در تمامی طول عمرش تضمین کرد و این امکان را برای او فراهم آورد تا استعدادهایش را شكوفا کند. او قبل از اینکه به سن 25 سالگی برسد، به هالیوود رفت و چندین فیلم موفق ساخت و در کنار آن یک شرکت جدید حفاری هم تأسیس نمود.

او بیش از صد سالن نمایش فیلم را خرید و در عین حال پرواز کردن را آموخت. او تا زمان مرگش در سال 1975، یک شرکت موفق هواپیمایی به نام شرکت هواپیمایی ترانس ورلد  را تاسیس کرد، کسب و کاری را در زمینة سینما به راه انداخت، بخشی از یک مرکز بزرگ تفریحی در لاس وگاس را خرید، چندین مرتبه رکورد سرعت هو ایی را شکست، از سه سانحة هوایی جان سالم به در برد و به یک مرد افسانه ای تبدیل شد. کمتر کسی در جهان توانسته همچون هوارد هیوز در تمام طول عمرش چنین کارنامة مهیجی داشته باشد. 

1905. تولد.
1909. تاسیس شرکت شارپ – هیوز تول توسط پدرش.
1925. نقل مکان به هالیوود در کالیفرنیا و شروع فیلم سازی.
1927. کسب جایزة آکادمی  براي فیلم دو "شوالیة عرب" به دلیل مضمون کمدی این فیلم. 
1934. تاسیس شرکت هواپیمایی هیوز.
1935. شکستن رکورد سرعت هوایی. 
1936. شکستن رکورد سرعت بین قاره ای در یک پرواز کاملاً ایمن در سن 30 سالگی.
1938. شکستن رکورد پرواز بین نیویورک – پاریس با 16 ساعت و 35 دقیقه
1939. کسب بخش اعظم سهام شرکت هواپیمایی غرب و بین قاره ای 
1948. نجات این شرکت از ورشکستگی که حالا به نام شرکت هواپیمایی ترانس ورلد تغییر نام داده بود.
1954. فروش بخش اعظم شرکت RKO و تمرکز بر TWA
1955. تاسیس انستیتو پزشکی هوارد هیوز در میامی واقع در فلوریدا
1966. فروش سهام TWA به ارزش 750 میلیون دلار
1975. درگذشت. 


پیشینه و ظهور هوارد روبارد هیوز


اختلاف نظرهای زیادی پیرامون حقایق زندگی هوارد هیوز وجود دارد. این اختلاف نظر حتی در مورد زادگاه او نیز وجود دارد. آیا در شهر هوستون  متولد شده یا در شهر نفتی هامبل ؟ اما در این زمینه شکی وجود ندارد که هیوز در 24 دسامبر سال 1905 در تگزاس متولد شده است. پدر او مردی ثروتمند با لیسانس بازرگانی از دانشگاه هاروارد  و لیسانس حقوق از دانشگاه ایالت آیووا  بود. در سال 1909، هوارد پدر، شرکت شارپ – هیوز تول را تاسیس کرد که دستگاه های حفاری مورد استفاده در صنعت نفت را تولید می کرد. این شرکت با طراحی یک متة جدید حفاری، ثروتی بی حد و حصر را عاید خانوادة هیوز کرد. هوارد پسر که در آن زمان پسر بچه ای بیش نبود، علاقة فراوانی به مهندسی داشت. او همواره لوازم خانه را تعمیر می کرد؛ یک رادیو و موتورسیکلت را برای خودش ساخته بود. جدا از مهندسی، عموی هیوز که یک روزنامه نگار و یک فیلم -نامه نویس بود، بارها او را با خود به استودیوی گولدوین  برده بود و همین امر او جذب سینما كرد. 
والدین هیوز قبل از رسیدن او به سن 20 سالگی درگذشتند. پس از مرگ پدر، هیوز از خانواده اش خواست تا شرکت هیوز تول را به او بفروشند. در سال 1925، او با زنی ثروتمند به نام الا رایس  ازدواج کرد و به هالیوود در کالیفرنیا رفت. 
در هالیوود، هیوز استعدادهایش را بروز داد و مشاغل مختلف و متنوعی را تجربه کرد. 

لحظات مهم زندگی هوارد  هیوز

تا سال 1925، هیوز شرکت تولید مته های حفاری کادو راک  را تاسیس نمود، سهم قابل توجهی از شرکت مالتی کالر  را خرید، به خانه ای در لس آنجلس  نقل مکان کرد و نواه دیتریخ  را به عنوان دستیار خود استخدام کرد. دیتریخ به «تثبیت کنندة» امپراطوری هیوز در سال های بعد تبدیل شد. همچنین هیوز بیش از یک صد سالن نمایش فیلم را خرید که به او در آخرین کار بزرگش یعنی فیلم سازی کمک بسياري نمود. 

نخستین فیلم هیوز با عنوان خوک چاق یک شکست بود. فیلم سوم او با نام دو شوالیة عرب، ثروت زیادی برای او به همراه داشت و به دلیل داستان طنزش، موفق شد در سال 1927 جایزة آکادمی را به دست آورد. 

سپس هیوز تصمیم گرفت یک شرکت هواپیمایی ایجاد کند. لذا یک مهندس هوا فضا به نام گلن اودکرک  را استخدام و کسب و کار خود را در کالیفرنیا آغاز کرد. پس از تاسیس این شرکت، هیوز تا سال 1934 از نظرها دور شد. اما در همین مدت، کارمندی به نام چارلز هوارد  در شرکت هواپیمایی آمریکا حضور داشت که مرتب پرسش های زیادی را در مورد صنعت هواپیمایی می پرسید. چارلز هوارد کسی جزء هوارد هیوز نبود. همچنین هوارد طی این دورة غیبتش، به مناطق مختلفی سفر کرد و به عنوان یک عکاس اجتماعی فعالیت می کرد. طی این مدت، او خودش را واین رکتور  نام گذارده بود.

در سال 1939، هیوز به شرکت هواپیمایی غرب و بین قاره ای کمک مالی کرد و در ازای این کمک، بخش اعظم سهام آن را به دست آورد. بعدها این شرکت به شرکت هواپیمایی ترانس ورلد تغییر نام داد. تا سال 1940، هیوز که مردی بسیار پویا و پر انرژی بود، چندین کسب و کار را در حوزه های مختلف، به طور هم زمان اداره می کرد. او هنوز مالک شرکت هیوز تول بود که آن را از وارثان پدرش خریده بود و ماهانه 2 میلیون دلار سود برای او در پی داشت. به علاوه، او دوباره به صنعت سینما بازگشت، به ادارة شرکت هواپیمایی خویش ادامه داد و در دوران جنگ هم فعالیت های تولیدی خود را حفظ کرد. 

در نیمة نخست دهة 1940، هیوز تولید خودروهای تجاری را آغاز کرد. فیلم بی قانون را ساخت، جین راسل  را به عنوان یک ستاره به دنیای سینما معرفی کرد، یک کارخانة تولیدی را برای کمک به دولت آمریکا در زمان جنگ افتتاح نمود و بار دیگر با یک هواپیمای کوچک سقوط کرد. او قبلاً نیز با دو هواپیما سقوط کرده بود که در جریان این حوادث دو مسافر جان خود را از دست داده بودند. 

در سال 1946 و پس از یک دورة دیگر غیبت، هیوز بار دیگر و این مرتبه با آزمایش هواپیمای XF-11 ظاهر شد. تلاش کرد، با این هواپیما در زمین گلف باشگاه لس آنجلس فرود آید. این اقدام برای باشگاه گلف خوشایند بود ولی برای خود هیوز چنین نبود. زیرا او نتوانست دقیقاً بر روی این زمین بنشیند و با خانه ای که در نزدیکی آن محل قرار داشت، برخورد کرد. بلافاصله او به بیمارستان منتقل شد و پزشکان پیش بینی کردند که او آن شب را به صبح نخواهد رساند. جراحات او بسیار شدید بودند: سینة شکافته شده، 12 استخوان شکسته شده، شُش چپ متلاشی شده، شانه های از جا در رفته، ستون فقرات خرد شده و 30 درصد سوختگی. اما هیوز خیلی زود بهبودی خود را به دست آورد. آثار سوختگی تا حدی بر روی بدن او باقی ماندند و دست چپ او نیز تا حدی کارآیی خود را از دست داد اما به هر حال او زنده ماند. 

او به محض ترخیص از بیمارستان، برنامة توسعة TWA را طراحی کرد. او با اخذ کمکی از شورای هوانوردی غیرنظامی در سال 1948، این شرکت را از ورشکستگی نجات داد و توانست 10 میلیون دلار وام نیز از شرکت فاینانس فعالیت های بازسازی اخذ کند. او کسب و کار خود در سینما را توسعه داد و استودیوی RKO را با قیمت 9 میلیون دلار خرید. در سال 1954، هیوز، بخش اعظم سهام RKO را فروخت تا کارش را بر TWA متمرکز نماید. در سال 1955، او انستیتو پزشکی هوارد هیوز را در میامی فلوریدا تأسیس کرد. در سوم ماه مه 1966، او 78 درصد سهام TWA را به ارزش 750 میلیون دلار فروخت. این امر باعث شد که در آن تاریخ، او به ثروتمندترین مرد جهان تبدیل شود.

مابقی عمر کاری هیوز تا زمان مرگش در سال 1975، به سفر و پرواز اختصاص داشت. علیرغم آنکه او از سفر کردن بسیار لذت می برد، اما مجبور بود داروهای ضد درد متعددی مصرف کند. هیوز به جایی رسیده بود که کسب و کارهایش را تنها از طریق تلفن هدایت می کرد. او حتی هتل ها و کازینوهایی را که در اختیار داشت نیز توسعه داد و هتل های جدیدی را خریداری کرد. 

به هر حال دوره پایانی زندگی هوارد به پرنشاطی دوره‌های پیشین نیست، او برای فرار از دست مأموران مالیاتی از حضور در جامعه پرهیز می‌کرد و همیشه در مکان‌های خلوت و دور از انظار عمومی به سر می‌برد. وی عادات ناپسندی پیدا کرده بود. سوق یافتن او به مواد مخدر و اعتیاد به مشروبات الکلی مهم‌ترین عامل از دست دادن تمرکز فکری و خلاقیتش بود. در طول دوران زندگی دو بار ازدواج کرد که هر دو بار به شکست انجامیده بود. آن قدر حساس شده بود که هرگز به سراغ تلفن نمی‌رفت و هر چیزی را حتی قاشق و چنگال را با دستمال برمی‌داشت چرا که می‌ترسید از روی آثار انگشتش او را بیابند.

از جمله کارهای شگفت‌انگیزی که در این دوران انجام داده‌ است می‌توان به مورد ذیل اشاره کرد : زمانی که دوستانش در لاس و گاس، پنت هاوس یک هتل را برای او اجاره کرده بودند، او با مشاهده نارضایتی صاحب هتل از اقامتش در آنجا، تمام هتل را خریداری کرد.

سرانجام این میلیاردر آمریکایی بدون اینکه هیچ وصیت‌نامه‌ای از خود بر جای گذارد ، درگذشت. مؤسسه پزشکی هاورد هیوز از او به‌ جای مانده‌ است.

در سال ۲۰۰۴ داستان زندگی وی توسط مارتین اسکورسیزی، و با هنرمندی لئوناردو دی کاپریو در فیلمی به نام هوانورد به تصویر کشیده شد.

اگر چه سر پا ماندن شرکت های متعدد هیوز تا 12 سال پس از مرگش حکایت از شخصیت برجسته و مستحکم او در ادارة فعالیت هایش دارند ، اما فراز و فرود های زندگی هیوز در مقاطعی همچنان دارای تناقضات و  ابهاماتی است .

متن و نتایج زندگی هوارد  هیوز

از میان تمامی رهبران و کارآفرینان کسب و کار در قرن بیستم، هوارد هیوز یکی از عجیب ترین، متناقض ترین و پررنگ ترین آنها است. بررسی زندگی او نمایانگر آن است که این امر از تمامی استعدادهایش در زندگی یعنی قدرت، ثروت و آزمندی بهره برده است. اگرچه او همواره مردی خوشگذران بود، اما با درایت کامل تمامی کسب و کارهایش را اداره می کرد و همین امر باعث شد که از بسیاری از همتایانش پیشی بگیرد. دستاوردهای او از سینما تا هوانوردی و از هتلداری تا قمار را دربرمی گرفتند. در صنعت سینما، هیوز مرزها را درنوردید و نشان داد می توان با موفقیت کامل، فیلم ها را به خارج از استودیوها برد. در نوادا ، با موفقیت توانست یکی از بزرگ ترین مراکز تفریحی را در لاس وگاس خریده و مدیریت نماید. در صنعت هوانوردی نیز او یکی از پیشگامان عرضة هواپیماهای تجاری ( باری ) است. 

برای اطلاعات بیشتر به مقالات ذیل مراجعه نمایید :

1 .  پنج توصیه بیل گیتس برای موفقیت در کسب کار را جدی بگیریم

2 .  ندای درون خود را برای ایجاد یا توسعه کسب و کار و ... دریابید | استفان کاوی بعنوان عادت هشتم پاسخ می دهد

3 . چرا برخی رهبران مدیریتی نقشی مخرب دارند ( بخش اول توسعه به چه بهایی) ؟

4 .   رهبران مدیریتی چگونه از شکستها درس می گیرند ؟

 

کتب در این زمیته :

«هوارد هیوز : داستان ناگفته»، پیتر هری براون  و پت بروئسکه ، انتشارات برنت وود ، 1996
«هوارد هیوز»، جان کیتس ، انتشارات رندوم هاوس ، 1972
«هوارد هیوز و TWA»، رابرت رامل ، انتشارات مؤسسة اسمیت¬سونیان ، 1991
«هوارد هیوز در هالیوود»، تونی توماس ، انتشارات سیتادل ، 1985

پند :

« واقعیت انکارناپذیر است و شکست غیر قابل انتقال . » رابرت برسون

 

نظرات
دیدگاه ارسال کنید