mhi - چگونه برای شغل از دست داده یا در حال از دست دادن برنامه ریزی و اقدام نماییم؟ | شغلتان را از دست داده اید؟ راهبردهای حیاتی برای شروع دوباره

چگونه برای شغل از دست داده یا در حال از دست دادن برنامه ریزی و اقدام نماییم؟ | شغلتان را از دست داده اید؟ راهبردهای حیاتی برای شروع دوباره

تفاوتی نمی کند که یکباره شغلتان را از دست بدهید یا از چند ماه قبل بدانید که سمت سازمانی شما در حال حذف شدن از ساختار سازمان است. این رخدادی است که می تواند به وضعیت جسمانی، سلامت روانی و وضعیت مالی شما آسیب جدی وارد کند. شما باید شیوه هایی را به کار بگیرید تا به کمک آنها بر یکی از استرس آورترین دوره های زندگی خود فایق آیید.  ارزش خودتان را به کار یا شغلتان پیوند نزنید. شخصیت شما هیچ ربطی به دستمزدتان ندارد. اگر شما اعتماد به نفستان، را از دست بدهید، داوطلبانه تخصصتان را به خطر انداخته اید. زمانی را با دیگران بگذرانید تا از این وضعیت رها شوید. مهمترین نکته این است که به دانش خود اعتماد داشته باشید. 

شغلتان را از دست داده اید؟ راهبردهای ( استراتژیهای ) حیاتی برای شروع دوباره
 

شروعی برای تامل بر شغل از دست داده

 تفاوتی نمی کند که یکباره شغلتان را از دست بدهید یا از چند ماه قبل بدانید که سمت سازمانی شما در حال حذف شدن از ساختار کسب و کار است. این رخدادی است که می تواند به وضعیت جسمانی، سلامت روانی و وضعیت مالی شما آسیب جدی وارد کند.

شما باید شیوه هایی را به کار بگیرید تا به کمک آنها بر یکی از استرس آورترین دوره های زندگی خود فایق آیید. 
در زندگی شغلی شما، کلمه «استراتژی» از جایگاهی رفیع برخوردار است. استراتژی شما را دعوت می کند تا بر احساس بی ارزش بودن خود در بازار کار چیره شوید. همچنین به شما کمک می کند تا نگرشی جدید و واقع بینانه در زندگی و دوران شغلی خود برخوردار شوید و به کمک توان بالقوه خود، کار بهتری بیابید و به موفقیتهای بزرگتری دست یابید.

همچنان که تلاش می کنید تا این خبر ناخوشایند را به یک موفقیت تبدیل سازید، باید پرسشهای زیر را نیز مد نظر قرار دهید :

•    چگونه می توانید در بلند مدت سود ببرید؟
•    چگونه می توانید خودتان را از قبل آماده کنید تا حیرت زده نشوید؟
•    آیا قدرتی برای تعیین شرایط خروج خود از کسب و کارتان دارید؟
•    آیا تلاش می کنید در بازاری که شما را ترغیب می کنید به سراغ کاری بروید که به آن علاقه ندارید، رؤیاهایتان را دنبال نمایید؟
•    آیا استعدادها، مهارتها و انگیزه های شما با محیط های بزرگتر کاری همخوانی دارند؟

پرسشهای  اساسی در خصوص شغل از دست داده یا شغل جدید

چرا قبل از دست دادن شغل، داشتن یک راهبرد ( استراتژی ) مهم است؟

اگر قادر هستید، راهبرد خود را در محیطی آرام تدوین کنید، می توانید اقدامات و فعالیتهای خود را در زمانی انتخاب کنید که فکر می کنید بیشترین آمادگی را دارید و در واقع درک کنید که چه زمانی ممکن است کارفرمایتان دیگر شما را نخواهد. 

اگر از شرکتم اخراج شوم، آیا این بدان معنا است که کارفرمایم برای همیشه به پایان رسیده است؟

خیر. بسیاری از کارفرمایانی که کارکنانشان را تعدیل می نمایند، معتقد هستند که وقتی شرایط اقتصادی شرکت بهتر شد، خواهان استخدام مجدداً آن افراد می باشند. حتی اگر چنین اتفاقی رخ ندهد، جهان کسب و کار بسیار کوچک است و ممکن است شما در مسیر کاری خود و حتی در کسب و کاری دیگر، دوباره با کارفرمایتان مواجه شوید. در حقیقت، این موضوعی عجیب نیست که یک کارمند اخراج شده، چند ماه یا چند سال بعد اقدام به استخدام کارفرمایش در یک کسب و کار دیگر کرده باشد. به همین دلیل، مهم است که هرگز پلهای پشت سر خود را خراب نکنید!

باید به خانواده ام چه بگویم؟

صدها هزار کارمند عالی در سراسر جهان، بدون اینکه هیچ تقصیری داشته باشند، بیکار می شوند. اگر با خانواده خود صادق نباشید، آنها نمی توانند دلیل تنشهایی را که ممکن است به طور ناگهانی در خانه رخ دهند، درک نمایند و بنابر این شما فرصت حمایت آنها در زمانی را که با یک بحران مواجه شده اید، از دست خواهید داد. همه افراد خانواده، حتی کوچکترین فرزند شما، می تواند در کاهش این شرایط بحرانی به شما کمک کند. این  می تواند فرصتی طلایی برای نزدیکتر شدن به یک کار تیمی باشد. 

اقدامات عملی برای شغل از دست داده یا در حال از دست دادن

تلاش کنید از احتمال اخراج خود قبل از اینکه این اتفاق به وقوع بپیوندند، آگاه شوید

غالباً، کارفرمایان علاقه ای ندارند تا به کارکنان خود بگویند که زمان اخراج آنها فرا رسیده است زیرا می ترسند که این امر مشکلاتی را به وجود آورد و آنها با ایجاد هرج و مرج در کسب و کار، آنجا را ترک کنند. اما هنوز هم این امکان وجود دارد که ما از روندهایی آگاه شویم که ممکن است باعث بیکاری ما شوند.

برخی از موارد عبارتند از : 

آیا روزنامه های محلی خبری از کاهش سود کسب و کار شما اعلام کرده اند؟

آیا شایعه ای از یک ادغام یا اکتساب شنیده می شود؟

آیا ناگهان جلسات «پشت درهای بسته» در کسب و کار شما برگزار می شوند؟

آیا رییس شما نیز به این جلسات «پشت درهای بسته» دعوت می شود؟

آیا شغل شما ارتباط خاصی با سودآوری کسب و کار دارد یا اینکه آن را یک کار هزینه ساز  می دانند؟

آیا صنعت یا اقتصاد منطقه شما دچار رکود شده است؟

پاسخ به این پرسشها می تواند به شما برای ارزیابی وضعیت امنیت شغلیتان کمک کند. 

مهم نیست که فکر می کنید شغلتان از چه میزان امنیت برخوردار است. همیشه سعی کنید در یک کسب و کار یا انجمن حرفه ای، خود را به عنوان عضوی شناخته شده، معتبر و فعال نشان دهید
بدون توجه به شرایط استخدامی خود، سعی کنید از ارتباطاتی قوی برخوردار باشید. این شبکه ارتباطی می تواند به مثابه یک سیستم هشدار باشد یا اینکه اطلاعات مفیدی را درباره دیگر فرصتهای شغلی در اختیار شما قرار دهد. در اختیار داشتن چنین منابعی می تواند استرس و اضطراب شما را کاهش دهد. 

جایگاه خود در یک «شبکه  ارزشی» را درک کنید

معادلات بازار «اقتصاد قدیم» شما را در یک زنجیره ارزشی قرار می دادند که در آن شما کالایی را از کسی می خریدید و به کسی دیگر می فروختید. اما در محیط «اقتصاد نوین»، شما عضوی از یک شبکه ارزشی متشکل از خریداران و فروشندگان هستید که دارای تخصصهای گوناگونی هستند. با کمی قدرت تخیل، آنچه که شما انجام می دهید و آنچه را که می دانید، می تواند به بازارهایی بزرگ عرضه شود. این امر فقط محدود به کسب و کاری نیست که الان انجام میدهید. 

وقتی هنوز در یک شوک به سر می برید، قرارداد انفصال از کار را امضا نکنید

اکثر کارفرمایان اخباری وحشتناک را به شما خواهند گفت و سپس قراردادی را مقابل شما قرار می دهند تا قبل از ترک شرکت آن را امضا کنید. به خاطر داشته باشید آنها معمولا، قصد دارند یک قرارداد انفصال را به امضا شما برسانند که کاملاً به نفع کسب و کار است. شما محق هستید تا برای مطالعه دقیق این قرارداد حداقل 24 ساعت زمان در اختیار داشته باشید و شاید هم بخواهید با یک وکیل مشورت نمایید. 

به خاطر داشته باشید که بسیاری از قراردادهای انفصال قابل بحث و مذاکره هستند 

شاید بتوانید شغلتان را به یک وضعیت قراردادی تبدیل کنید. در اکثر موارد، این کار باید به صورت اجباری انجام شود. به هر حال با این وضعیت، شما راهی برای حفظ جریان نقدی خود پیدا کرده اید و در عین حال رابطه خوب خود را با کارفرمایتان حفظ کنید. دیگر موضوعات قابل مذاکره عبارتند از حق ادامه استفاده از دفتر کارتان تا یافتن یک شغل جدید؛ استفاده از امکانات و خدمات شرکت مانند دستگاه فتوکپی؛ دریافت توصیه نامه یا معرفی از جانب مدیران ارشد کسب و کار. 

از خدمات کاریابی که با حمایت مالی شرکت ارایه می شوند، استفاده کنید

بهترین خدمات کاریابی از ارزش بسیار بالایی برخوردار هستند و البته به راحتی در اختیار افراد متوسط قرار ندارند. این امر شاید تنها یک بار در زندگی برای شما رخ دهد تا بتوانید با آزادی عمل بالا، یک برنامه شغلی را طراحی کنید و بتوانید در یک محیط علمی همراه با همتایان خود کار کنید. مشاوران کاریابی، معمولا، بهترین محیطها و بهترین کارفرمایان را برای شما می شناسند، لذا شما می توانید در مسیری قدم بگذارید که رسیدن به آن برای دیگران کار ساده ای نیست. 

مهارت هایتان را روزآمد سازید

اگر کارفرمایتان آموزش رایگان مهارتها را در اختیار شما قرار می دهد یا بخشی از هزینه های آن را تقبل می کند، از مزایای این پیشنهاد نهایت استفاده را ببرید. اگر یک سال است که از بازار کار دور بوده اید، احتمالاً باید به بازسازی مهارتهای فنی و تخصصی خود بپردازید. از هر فرصت آموزشی که در اختیارتان قرار می گیرد، بهره ببرید. این امر باعث تقویت فنی و افزایش اعتماد به نفس شما برای یافتن شغل می شود. 

روحیه خود را حفظ کنید

برگزاری مهمانی های جمعی به یک پدیده جدید در میان کسانی تبدیل شده که از محل کارشان اخراج شده اند. با افرادی که شبیه به خودتان هستند ارتباط برقرار نمایید. باید بدانید که تنها نیستید و باید به کارفرمایان نیز اجازه دهید تا شما و افراد مشابه شما را بشناسند. آنها خوشحال خواهند شد تا رزومه و اطلاعات تماس شما را دریافت کنند. اقتصاد دارای چرخهه ای گوناگونی است و کارفرمایان خوشحال میشوند بتوانند فهرستی از بهترین افراد را در اختیار داشته باشند. 

فهرست های پر وعده و وعید را فراموش کنید

اینها فهرست هایی پر زرق و برق هستند اما عمر آنها بین دو تا چهار سال بیشتر نیست. آنچه را که دوست دارید انجام دهید و سعی کنید کارتان مطابق با علایق تان باشد. همواره تقاضا برای کارکنانی وجود دارد که عاشق کاری هستند که انجام می دهند،  آنها نوآورترین و خودکفاترین افراد هستند و مستمراً در مسیر توسعه و پیشرفت گام برمی-دارند. 

اشتباهات رایج در مورد شغل از داده شده

در وضعیت بلاتکلیفی قرار می گیرید

ارزش خودتان را به کار یا شغلتان پیوند نزنید. شخصیت شما هیچ ربطی به دستمزدتان ندارد. اگر شما اعتماد به نفستان، را از دست بدهید، داوطلبانه تخصصتان را به خطر انداخته اید. زمانی را با دیگران بگذرانید تا از این وضعیت رها شوید. مهمترین نکته این است که به دانش خود اعتماد داشته باشید. 

توجهی به شرایط جسمانی خود نمی کنید

بدون ورزش منظم و مستمر، مبل راحتی و دستگاههای کنترل از راه دور، بسیار وسوسه انگیز خواهند بود. اما اگر دارای یک برنامه منظم ورزشی باشید، احساس هدفمندی خواهید کرد و دقیقه به دقیقه زندگیتان برای شما اولویت خواهد داشت. ورزش باعث دور شدت ترس و یأس خواهد شد. خوردن غذای مناسب باعث حفظ قدرت جسمی و مقاومت شما در برابر استرس خواهد شد. 

اجازه می دهید انزوا و گوشه نشینی بر زندگیتان چیره شود

سعی کنید تمام ایام هفته را با جلساتی کاری پر کنید. هر روز لباس اداری به تن کنید و به مراکز اداری و تجاری بروید. هدف این است که در بین مردم باشید. در هر هفته، حداقل یک فرد جدید را ملاقات کنید. راهی را پیدا کنید تا به نوعی خودتان را به آن فرد معرفی کرده و او را به شبکه ارزشی خود بیفزایید. 

برای اطلاعات بیشتر به مقالات ذیل مراجعه نمایید : 

1 .  چگونه رهبران کارآمد موفق می شوند ؟ | رموز موفقیت رهبران در حوزه کسب و کار | چرا رهبران بزرگ به پاسخ آری بسنده نمی کنند ؟

2 .   لحظات واقعی از تجربیات موفق مدیران و کارآفرینان در سطح جهان | رهبران درباره چالشهایشان سخن می گویند

3 .   نگاهی نو برای حل پاره ای از چالشهای مدیران و کارآفرینان در حوزه کسب وکار |مصاحبه با جان سیلی براون  تبدیل محیط کار به یک محیط با معنا

4 .   چگونه با گامهای کوتاه و اساسی کسب و کارمان را تحکیم بخشیم ؟ | برنامه ریزی سالانه برای طراحی و اجرای یک استراتژی ( راهبرد ) موفق

5 .    چرا برخی از مدیران دارای مهارت‌های شغلی هستند اما توانایی مدیریت ندارند ؟

6 .  دیدگاه :چه عواملی موجب ماندگاری کارکنان می شود ؟

7 .  دیدگاه : آیا جابجایی کم کارکنان نشانه موفق بودن می باشد ؟

کتاب: 
«چگونه به شکلی اثربخش به موضوع از دست شغل خود بپردازید: رویکردی منحصر به فرد در قبال احیای زندگیتان»، ایلین برمان 

یک سخن یک درس : 

قرار نیست هیچ اتفاق بدی برای ما رخ دهد. اگر اخراج شدیم، باید آن را به مثابه فرصتی برای ارزیابی حرفه ای خود تلقی کنیم.» پی. جی. اورورکه 

«اخراج شده اید! هیچ عبارت دیگری نمی توانید به سادگی این جمله اعتماد به نفس و خوداتکایی را به شرایطی متزلزل و ناامن تبدیل کند.» فرانک لوخیم 

نظرات
دیدگاه ارسال کنید